Stra┼╝nice OSP, rozwój bazy sportowej, aktywizacja so┼éectw czy wsparcie na ogródki dzia┼ékowe to tylko cz─Ö┼Ť─ç programów, które w tym roku uruchomi┼é samorz─ůd województwa mazowieckiego. W sumie na ten cel przeznaczono z bud┼╝etu województwa blisko 80 mln z┼é.

My, Mazowszanie, jeste┼Ťmy bardzo aktywni. Mamy wiele pomys┼éów, chcemy mie─ç wp┼éyw na nasze otoczenie. Potrzebne s─ů tylko ┼Ťrodki. St─ůd reakcja samorz─ůdu województwa – stworzenie programów, które pozwalaj─ů te pomys┼éy zrealizowa─ç – wyja┼Ťnia marsza┼éek Adam Struzik. – Wsparcie dla OSP prowadzimy od dawna, inne programy wprowadzili┼Ťmy w zesz┼éym roku, ale ze wzgl─Ödu na ich popularno┼Ť─ç uruchomili┼Ťmy je równie┼╝ w tym. Dodatkowo w tym roku powsta┼éy nowe, które s─ů odpowiedzi─ů na g┼éosy p┼éyn─ůce od mieszka┼äców.

Samorz─ůd Mazowsza od wielu lat prowadzi ró┼╝ne programy pomocowe. Najbardziej rozpoznawalny dotyczy wsparcia dla ochotniczych stra┼╝y po┼╝arnych. Jest on kontynuowany równie┼╝ w tym roku – gminy zg┼éaszaj─ůce OSP ze swojego terenu maj─ů szans─Ö na specjalistyczny sprz─Öt, wozy stra┼╝ackie, ale i na remont ┼Ťwietlic. W┼éadze Mazowsza przeznaczy┼éy na to 10 mln z┼é.

To jednak nie wszystko. Efekty dotychczasowych programów sprawi┼éy, ┼╝e o wsparcie ch─Ötnie b─Öd─ů ubiega─ç si─Ö kolejne samorz─ůdy, a przede wszystkim pytaj─ů o nie kolejne grupy pomys┼éowych osób. Du┼╝─ů popularno┼Ťci─ů cieszy┼éy si─Ö w ubieg┼éym roku dotacje na boiska, hale sportowe i pumptracki. Dlatego po raz drugi ruszy┼é Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej (MIWIS) Mazowsze. Znów przeznaczono na ten cel 10 mln z┼é po to, by samorz─ůdy mog┼éy tworzy─ç obiekty sportowe – now─ů przestrze┼ä do wspólnego aktywnego sp─Ödzania czasu przez mieszka┼äców.

Nie mniejsz─ů popularno┼Ťci─ů w ubieg┼éym roku cieszy┼é si─Ö Mazowiecki Instrument Aktywizacji So┼éectw (MIAS) Mazowsze. Dlatego w tym roku ponad dwukrotnie zwi─Ökszono ogóln─ů pul─Ö – do 13,9 mln z┼é. Gminy dla swoich so┼éectw ubiegaj─ů si─Ö o wsparcie m.in. na remonty i wyposa┼╝enie gminnych bibliotek, ┼Ťwietlic oraz miejsc pe┼éni─ůcych funkcje rekreacyjne i sportowe. Dotacj─Ö mo┼╝na wykorzysta─ç te┼╝ na rozwój i promocj─Ö twórczo┼Ťci folklorystycznej. Ka┼╝da gmina mo┼╝e z┼éo┼╝y─ç maksymalnie pi─Ö─ç wniosków na pi─Ö─ç ró┼╝nych zada┼ä. Wsparcie dla jednego projektu nie przekroczy 10 tys. z┼é.

W tym roku powsta┼éy te┼╝ nowe programy. Pierwszy raz uruchomione zostanie wsparcie z my┼Ťl─ů o dzia┼ékowcach. Z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Dzia┼ékowców (MIAD) Mazowsze b─Ödzie mo┼╝na ubiega─ç si─Ö o ┼Ťrodki na modernizacj─Ö terenów wspólnych na ogródkach dzia┼ékowych. Jeden projekt mo┼╝e otrzyma─ç maksymalnie 10 tys. z┼é. ┼ü─ůcznie samorz─ůd Mazowsza przeznaczy na ten cel 5 mln z┼é.

Pojawi┼éy si─Ö te┼╝ dotacje na polepszenie jako┼Ťci powietrza. Pilota┼╝owy Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza (MIWOP) to program z pul─ů 5 mln z┼é. O pomoc mog─ů ubiega─ç si─Ö gminy wiejskie, miejskie i wiejsko-miejskie. Dofinansowanie mo┼╝e wynie┼Ť─ç do 50 proc. kosztów kwalifikowanych i nie powinno przekroczy─ç 200 tys. z┼é. Gminy mog─ů wykorzysta─ç te ┼Ťrodki m.in. na zakup narz─Ödzi do kontroli palenisk domowych, tworzenie terenów zielonych czy zakup systemu s┼éu┼╝─ůcego do informowania o jako┼Ťci powietrza. Wsparcie b─Ödzie mog┼éo by─ç przeznaczone te┼╝ na zakup oczyszczaczy powietrza do budynków u┼╝yteczno┼Ťci publicznej i na dzia┼éania edukacyjno-informacyjne.

Równie┼╝ 5 mln z┼é samorz─ůd Mazowsza przeznaczy na realizacj─Ö kolejnego nowego wsparcia: Mazowiecki Program Dofinansowania Pracowni Informatycznych i J─Özykowych. Pieni─ůdze mo┼╝na b─Ödzie przeznaczy─ç na modernizacj─Ö i tworzenie nowych pracowni informatycznych i j─Özykowych dla uczniów szkó┼é podstawowych i ponadpodstawowych. Dzi─Öki dotacjom z bud┼╝etu Mazowsza mo┼╝liwy b─Ödzie zakup nowoczesnego sprz─Ötu i niezb─Ödnego oprogramowana, a tak┼╝e elementów wyposa┼╝enia.

Szczegó┼éy naborów na poszczególne programy mo┼╝na znale┼║─ç na www.mazovia.pl.