Temat: Wysłuchania publiczne w sprawie koncepcji nowego budżetu UE w Polsce! Daj się wysłuchać!

Ruszy┼éy zapisy na seri─Ö wys┼éucha┼ä publicznych dot. projektu Umowy Partnerstwa i poszczególnych programów krajowych przewidzianych w ramach nowego bud┼╝etu UE na lata 2021-2027. Pierwsze takie wys┼éuchanie odb─Ödzie si─Ö ju┼╝ w ┼Ťrod─Ö 7 kwietnia br.

Umowa Partnerstwa to docelowo uzgodniona z Komisj─ů Europejsk─ů strategia wykorzystania funduszy europejskich w Polsce na lata 2021-2027. Dokument okre┼Ťla cele i sposób inwestowania funduszy unijnych z polityki spójno┼Ťci, na któr─ů w przysz┼éej perspektywie b─Ödziemy mieli ┼é─ůcznie oko┼éo 76 miliardów euro. Projekt Umowy Partnerstwa zosta┼é przed┼éo┼╝ony do publicznych konsultacji w po┼éowie stycznia 2021 r. Do 22 lutego br. do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wp┼éyn─Ö┼éo poprzez formularz ponad 5 tys. uwag ze strony wielu ┼Ťrodowisk - administracji, przedsi─Öbiorców, przedstawicieli organizacji pozarz─ůdowych, jak równie┼╝ indywidualnych osób.
Wi─Öcej na stronie:

Oprócz projektu Umowy Partnerstwa wyznaczone s─ů ju┼╝ te┼╝ terminy dotycz─ůce dwóch programów krajowych:
● Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, 16 kwietnia (pi─ůtek)
● Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, 21 kwietnia (┼Ťroda)
● Program Pomoc Techniczna dla Funduszy Unii
● Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy
● Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Spo┼éecznego
● Program Fundusze Europejskie na Infrastruktur─Ö, Klimat, ┼Ürodowisko
● Program Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
● Program Ryby
● Program Pomoc ┼╗ywno┼Ťciowa
Istota wys┼éuchania polega na tym, ┼╝e przedstawiciele rz─ůdu, którzy odpowiadaj─ů ostatecznie za kszta┼ét dokumentu, us┼éysz─ů opinie na temat dotychczasowej propozycji Umowy Partnerstwa.
Patronem tego przedsi─Öwzi─Öcia jest Podkomitet do spraw Rozwoju Partnerstwa - jedno z cia┼é, w którym zasiadaj─ů przedstawiciele zarówno rz─ůdu, samorz─ůdu, partnerów spo┼éecznych i gospodarczych, a tak┼╝e przedstawiciele spo┼éecze┼ästwa obywatelskiego. Organizacyjnie zadania podj─Ö┼éy si─Ö Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarz─ůdowych (OFOP) i Fundacja Stocznia we wspó┼épracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Wydarzenie zorganizowane b─Ödzie w formule on-line (z wykorzystaniem aplikacji ZOOM Webinar), które uzupe┼éni inne formy konsultacji prowadzone dotychczas przez rz─ůd. B─Ödzie równie┼╝ mo┼╝liwo┼Ť─ç ogl─ůdania wys┼éucha┼ä bezpo┼Ťrednio z wykorzystaniem kana┼éów YouTube i mediów spo┼éeczno┼Ťciowych. Ca┼ée spotkanie na bie┼╝─ůco t┼éumaczone jest na Polski J─Özyk Migowy.

Poniewa┼╝ zakres tematyczny i terytorialny interwencji w poszczególnych celach polityki b─Ödzie omawiany przy okazji kolejnych wys┼éucha┼ä po┼Ťwi─Öconych programom krajowym realizuj─ůcym Umow─Ö Partnerstwa, to w czasie wys┼éuchania dla Umowy Partnerstwa organizatorzy chcieliby us┼éysze─ç wypowiedzi na tematy horyzontalne, w szczególno┼Ťci:
● Zasady horyzontalne: równe szanse, partnerstwo, zrównowa┼╝ony rozwój/zasada nieszkodzenia w nadmierny sposób ┼Ťrodowisku (ang. do not significant harm)
● Wymiar terytorialny planowanych interwencji – jak terytorialnie koncentrowa─ç dzia┼éania
● Jak uzyska─ç efekt synergii wydatkuj─ůc ┼Ťrodki unijne?
● Formy wsparcia finansowego - dotacje i instrumenty finansowe.

Wys┼éuchanie odwo┼éuje si─Ö do tzw. siedmiu zasad konsultacji publicznych, jakie zosta┼éy wypracowane wspólnie przez ┼Ťrodowiska rz─ůdowe, obywatelskie i eksperckie w 2012 roku, takie jak: dobra wiara, powszechno┼Ť─ç, przejrzysto┼Ť─ç, responsywno┼Ť─ç, koordynacja, przewidywalno┼Ť─ç, poszanowanie interesu ogólnego. Wys┼éuchanie jest otwarte na wszystkie sektory (w tym samorz─ůd, partnerów spo┼éecznych i gospodarczych), ka┼╝d─ů instytucj─Ö i osob─Ö prywatn─ů, która chce w nim uczestniczy─ç, jako widz lub mówca. Realizacja wys┼éucha┼ä ze strony organizacji spo┼éecznych prowadzone jest w oparciu o ich w┼éasne ┼Ťrodki. W ┼╝adnym wypadku nie jest prowadzona na zlecenie rz─ůdu, tylko we wspó┼épracy z rz─ůdem (a precyzyjniej z odpowiednim Ministerstwem, odpowiedzialnym za dany program). W oczywisty sposób adresatem uwag jest bowiem w┼éa┼Ťnie rz─ůd.

Dok┼éadne terminy i zasady udzia┼éu w wys┼éuchaniach dost─Öpne s─ů na stronie: https://www.wysluchania-nowaperspektywa.pl/
Uwaga! Zg┼éoszenia udzia┼éu w wys┼éuchaniach publicznych dotycz─ů zarówno ch─Ötnych do zabrania g┼éosu (Mówców), jak i obserwatorów (Widzów).

Daj się wysłuchać!