Gmina Łąck leży w zachodniej części Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnię 9374 ha zamieszkuje ok. 5 tys. osób.
Jej korzystne położenie na mapie turystycznej Polski (skrzyżowanie dróg: krajowej nr 60 i wojewódzkiej nr 577, linia kolejowa), sprawia, że charakteryzuje się dużą dostępnością komunikacyjną. Odległość od Warszawy wynosi 110 km, od Łodzi 96 km i od Skierniewic 70km.
Niezwykłe położenie, wspaniałe lasy i jeziora nadają gminie niepowtarzalnego uroku. Pojezierze Łąckie stanowi najbardziej urozmaicony i zróżnicowany wewnętrznie mikroregion w Kotlinie Płockiej. Na terenie gminy znajduje się 6 jezior o łącznej powierzchni 562 ha. Do najatrakcyjniejszych, zagospodarowanych turystycznie jezior należą: Zdworskie, Ciechomickie, Łąckie Duże i Górskie. Tutaj zarówno goście jak i mieszkańcy mają możliwość uprawiania sportów wodnych takich jak: windsurfing, żeglarstwo i pływanie. W licznych ośrodkach wypoczynkowych istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. Z uwagi na bogactwo ryb rajem dla wędkarzy są jeziora Łąckie. Jezioro Łąckie Małe jest również rezerwatem, ostoją dzikiego ptactwa.
Zwiedzanie gminy proponujemy zacząć od największej atrakcji Łącka, jaką jest Stado Ogierów. Corocznie organizowane są tutaj zawody konne w skokach przez przeszkody oraz w woltyżerce o randze krajowej i międzynarodowej. W Stadzie istnieje możliwość skorzystania z indywidualnej i grupowej nauki jazdy konnej z instruktorem, przejażdżek konnych po duktach leśnych, „wczasów w siodle” z nauką jazdy konnej i powożenia zaprzęgami, hipoterapii oraz udziału w imprezach rekreacyjnych tj. przejażdżki powozami, kuligi, ogniska, biegi myśliwskie. http://stadoogierow.pl/
Lasy Łąckie zajmujące 46,0% powierzchni gminy położone są na terenie Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny. W celu ochrony urzekającej swym pięknem i bogactwem przyrody utworzone zostały częściowe rezerwaty przyrody: „Łąck”, „Korzeń”, i „Dąbrowa Łącka”. Kręcono tu wiele scen do znanych filmów, m.in. „Pościg”, „Szatan z siódmej klasy”, „Stawka większa niż życie”, „Ogniem i mieczem”, „Cwał”. W rezerwacie „Dąbrowa Łącka” warto zobaczyć odnowioną Kaplicę należącą do XIX wiecznego zespołu pałacowo-parkowego znajdującego się po drugiej stronie jeziora Łąckiego Dużego. Pałac został wybudowany w 1873 r. wg projektu Kornela Gabryjelskiego. Otacza go park z pięknym, ponad 150-letnim starodrzewem. Jego głównym akcentem kompozycyjnym są aleje kasztanowa i grabowa. Pałac przed II wojną światową był letnią rezydencją Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.
Na uwagę zasługuje działająca jeszcze do 2002 r. wyłuszczarnia nasion należąca do Nadleśnictwa Łąck oraz drewniany budynek z końca XIX w. do którego prowadzi zabytkowa aleja lipowa – pomnik przyrody, którą tworzą 23 lipy drobnolistne o obwodach ok. 1-3 m.
Dla zainteresowanych florą i fauną tutejszych lasów Nadleśnictwo Łąck proponuje zwiedzanie Izby Edukacji Leśnej i Izby Pamięci Historycznej. Istnieje również możliwość oprowadzenia zorganizowanych grup młodzieży po ścieżce dydaktycznej utworzonej w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Gostynińsko-Włocławskie”.
Zainteresowanych kulturą i historią zaprasza Muzeum Sztuki Ludowej im. Stanisława Reymonta prezentujące eksponaty z gospodarstw wiejskich m.in. stare meble, narzędzia pracy rzemieślniczej, przedmioty użytkowe, archiwalne materiały szkolne itp. Muzeum ma swoją siedzibę w Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu we wsi Podlasie. Warto odwiedzić znajdujący się w niewielkiej odległości kościół parafialny w Korzeniu i obejrzeć znajdujący się w nim cenny wczesnobarokowy ołtarz z 1640 r.
Piękne okolice zachęcają turystów do uprawiania różnych form turystyki aktywnej. Do najbardziej popularnych należą wędrówki piesze, na nartach biegowych, wycieczki rowerowe i konne.