Ogłoszenie Wójta Gminy Łąck o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego Gminy Łąck

Plan ogólny – zmiana w planowaniu przestrzennym.
Plan ogólny do końca roku 2025 zastąpi studium gminne. Jest zupełnie nowym narzędziem planistycznym, który ma obowiązek opracować i wdrożyć nasza gmina.
Co to jest plan ogólny?
Plan ogólny jest uchwalany obowiązkowo dla obszaru całej gminy. Jest on aktem prawa miejscowego. Ustalenia zawarte w planie uwzględniane są przy sporządzaniu planu miejscowego. Jednocześnie jego postanowienia będą stanowić podstawę prawną wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Plan ogólny, zgodnie z założeniem ustawodawcy, ma być przystępny dla mieszkańców. Nie będzie, jak miało to miejsce w studium gminnym zawierać kierunków rozwoju gminy, ale podział gminy na strefy planistyczne dla których wskazane zostaną parametry urbanistyczne. Strefy planistyczne obejmuje m.in. strefę wielofunkcyjną z zabudową jednorodzinną, strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, strefę usługową, strefę zieleni i rekreacji, a także komunikacyjną.

Plan ogólny a plan miejscowy
Plan ogólny i plan miejscowy to różne dokumenty planistyczne. Będą one obowiązywać równolegle, a plan ogólny nie będzie wpływał na postanowienia funkcjonującego planu miejscowego. Ustalenia planu ogólnego będą wiążące wyłącznie w odniesieniu do planów miejscowych uchwalanych po wejściu w życie planu ogólnego oraz do wprowadzenia zmian w już funkcjonujących.
Wszystkie obowiązujące plany miejscowe zachowują moc.
Plan ogólny a studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Łąck
Plan ogólny zastąpi studium gminne. Studium gminne przestanie obowiązywać 31 grudnia 2025 r.
Jak złożyć wniosek do planu ogólnego?
Procedura sporządzenia projektu planu ogólnego będzie składać się m.in. z etapu składania wniosków, konsultacji społecznych, opinii i uzgodnień projektu.
W dniu 10 września 2024 r. ukazało się ogłoszenie Wójta Gminy Łąck o możliwości składania przez mieszkańców wniosków do planu. Od tego momentu, aż do 18 października 2024 r., można je składać wyłącznie na formularzu zgodnym z rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii.