Gmina Łąck realizuje projekt „Mazowsze bez Smogu”

Projekt pn. „Mazowsze bez smogu”, realizowany w ramach Priorytetu II „Fundusze Europejskie na zielony rozwój Mazowsza” dla Działania 2(i) „Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych” Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027.
Gmina Łąck została zakwalifikowana do uczestnictwa w projekcie „Mazowsze bez Smogu”, realizowanego w ramach FEM 2021-2027, którego liderem jest Województwo Mazowieckie.
Projekt ma na celu wsparcie jednostek samorządu terytorialnego we wdrażaniu Programu Ochrony Powietrza dla stref w województwie mazowieckim. Ponadto, zakłada ograniczenie emisji i zmniejszenie stężeń: pyłu zwieszonego PM10 I PM2,5, B(a)P oraz dwutlenku azotu. Umowa partnerska zawarta pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego a Gminą Łąck nr B/UMWM-UF/UM/PZ/2432/2023 została podpisana w dniu 1.02.2024 r.
Głównym celem projektu jest poprawa jakości powietrza w województwie mazowieckim.
Cel ten zostanie spełniony poprzez zatrudnienie Ekodoradców, którzy będą:
• udzielać informacji na temat możliwości pozyskania dotacji na wymianę źródeł ciepła, instalację odnawialnych źródeł energii, oraz termomodernizację budynków,
• wspierać mieszkańców w zakresie przygotowania wniosków o dofinansowanie,
• brać udział w kontrolach palenisk realizowanych na terenie gminy Łąck,
• monitorować stan źródeł ciepła,
• zlecać badania próbek popiołu,
• koordynować działania informacyjno-edukacyjne realizowane w ramach projektu,
• poprawiać system komunikacji między jst, a mieszkańcami,
• prowadzić działania edukacyjno-informacyjne na szczeblu lokalnym,
• diagnozować ubóstwo energetyczne.

Z projektu skorzystają wszyscy zainteresowani mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy zgłoszą się do Urzędów Gmin i Miast w celu uzyskania pomocy, oraz wskazania rozwiązań ekologicznych możliwych do zastosowania w swoich gospodarstwach domowych. Niniejszy projekt zakłada doprowadzenie do poprawy jakości powietrza, poprzez zapewnienie sieci ekodoradców, a także dostępu do informacji i możliwości aktywnej ich wymiany pomiędzy gminą i innymi podmiotami zainteresowanymi i związanymi z ochroną powietrza. W zakresie projektu znajdą się działania realizowane przez gminę:

• doradztwo energetyczne i ekologiczne
  • edukacja ekologiczna – realizowana poprzez działania informacyjno-edukacyjne
    prowadzone na szczeblu wojewódzkim i lokalnym.

W ramach projektu zrealizowane zostaną zadania polegające na zatrudnieniu ekodoradcy, wyposażenie stanowiska pracy ekodoradcy, wyposażenie ekodoradców w narzędzia i usługi niezbędne do prowadzenia kontroli, finansowane działań na rzecz mieszkańców audytów energetycznych i przeglądów kominiarskich w gospodarstwach domowych i ubogich energetycznie, prowadzenie działań edukacyjnych, zakup samochodu służbowego oraz opracowanie diagnozy ubóstwa energetycznego wskazującej liczbę pieców do wymiany. Grupą docelową projektu są mieszkańcy gminy Łąck. Doradztwo realizowane przez Gminę dla mieszkańców w ramach projektu realizowane będzie przez ekodoradców. Będą oni stanowić wsparcie jst w realizacji działań z zakresu ochrony powietrza, ale nie tylko. Będą również wsparciem pracowników jst w zakresie energetyki i dziedzin pokrewnych ochronie powietrza, m.in. w zakresie wykorzystania dostępnych narzędzi i przepisów prawa. Jednocześnie ekodoradcy stanowić będą wsparcie mieszkańców w dążeniu do poprawy jakości życia i zdrowia. Ponadto ekodoradcy swoim działaniem i postawą będą kreowali wizerunek jst jako podmiotu wiarygodnego, kompetentnego i otwartego na mieszkańca, wychodzącego naprzeciw potrzebom mieszkańców i podejmującego się najcięższych zadań w celu ochrony zdrowia mieszkańców i ochrony środowiska, w którym żyją. Ekodoradcy będą stanowili wykwalifikowaną kadrę pracowniczą i będą posiadać kompetencje pozwalające na realizację powierzonych im działań. To wszystko łączyć się będzie z efektywną komunikacją z mieszkańcami.
Realizacja programu obejmie lata 2024-2028 a łączny koszt projektu wynosi 1 518 081,40 zł, z czego 15 % tej kwoty, pochodzić będzie z budżetu gminy.
Lider projektu: Województwo Mazowieckie
Całkowita wartość projektu: 1 518 081,40 zł.
Dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich: 1 290 369,19 zł
Środki własne: 227 712,21 zł.

#FunduszeUE

#FunduszeEuropejskie